Ozon a pleśnie i grzyby

Biorąc pod uwagę obecne techniki budownictwa, modę na montaż szczelnych okien, używanie materiałów budowlanych o niskiej przepuszczalności powietrza, coraz częściej w pomieszczeniach mieszkalnych dochodzi do rozwoju grzybów pleśniowych.

Grzyby te powodują dużą uciążliwość i zagrożenie zdrowia człowieka. Duża część z nich to patogenne itoksynotwórcze gatunków pleśni, które w sprzyjających warunkach rozwoju tworzą na przegrodach budowlanych liczne kolonie tworząc jedno z największych źródeł skażenia powietrza. Zarodniki grzybówpleśniowych występujących w pomieszczeniach mieszkalnych są przyczyną wielu zmian chorobowych, szczególnie układu oddechowego.

Zarodniki niektórych grzybów należą do silnych alergenów, stanowiąc zagrożenie dla osób z nadwrażliwością i wywołując u nich odczyny uczuleniowe. Toteż w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie – również i świata lekarskiego – budzą mykotoksyny, czyli metabolity grzybów, pleśni, szczególnie z klasy grzybów niedoskonałych (Deuteromycotina) coraz częściej towarzyszących człowiekowi w jego miejscu zamieszkania, a także miejscu pracy. Mykotoksyny mogą powodować schorzenia szpiku przypominające wstępne okresy białaczek, uszkodzenie wątroby, aż do powstania zmian przedrakowych i nowotworowych. Badania przeprowadzone w tzw. „domach rakowych” i „domach białaczkowych” wskazują na istnienie wyraźnej korelacji między zagrzybieniem pomieszczeń mieszkalnych a częstotliwością występowania chorób nowotworowych.

Źródłem kontaktu człowieka z mykotoksynami może być nie tylko skażone powietrze, ale także zainfekowane pożywienie.

Ozon wykazuje silne działanie grzybobójcze. Zaletą odgrzybiania przezozonowanie pomieszczenia jest to, że zniszczeniu ulegają zarodniki i przetrwalniki grzybów, które zawsze znajdują się w powietrzu.
Zapraszamy do zapoznania z ofertą odgrzybiania (deakaryzacji) metodą ozonowania